OD UPRAŽENÍ DO ŠÁLKU

PRAŽENÍ

Pražení kávy je v podstatě chemický proces a jednou z nejdůležitějších fází při úpravě kávy pro spotřebitele. Dá se říci že je to umění. Při pražení je důležité sledovat kouř, teplotu, pachy čas, vhled, ale i pečlivě poslouchat kterak pražená káva dává o sobě vědět. Neodborným pražením lze nenávratně zkazit i tu nejlepší kávu. Ku pražení se používá mnoho strojů, od velkých linek až po domácí mašinky. Nejrozšířenější pražící stroje jsou bubnové, kdy se káva nasype do vyhřátého rotujícího bubnu. Ten je zahříván buď elektricky či plynem.
Káva se praží při teplotách 160ºC až 220ºC, přičemž se teplota postupně zvyšuje. V první fázi pražení se káva tzv.vysouší. Tento proces probíhá tak dlouho dokud zrna nezežloutnou a nezačnou vonět jako popcorn, přičemž z komínu vychází spíše páry vonící po sladu. V následující fázi vzroste teplota a káva se začíná pražit. Přichází první prasknutí, kdy se zrna začnou zvětšovat a zároveň ztrácet na váze. Pak následuje druhé prasknutí, které zpravidla oznamuje ukončení pražení v bubnu. V tuto chvíli je káva tmavohnědá a rozpálená.
Následuje rychlé vyprázdnění pece do chladícího bubnu, což ještě můžeme doprovázet kropením vodou, aby bylo pražení důrazněji zastaveno. V bubnu je káva tak dlouho dokud nezchladne.

 


BALENÍ

Po upražení se káva opět třídí, odstraní se nedopražená zrna, která uvízla mimo pražící buben a dále pak možné kamínky. Takto vytříděná káva se nechá ještě cca 24 hodin "vydýchat" aby se odstranily nežádoucí pachy. Ideální balení kávy je takové aby se nedostávala do styku se vzduchem, světlem a vlhkem. Dobré je také kávu balit spíše zrnkovou než mletou. Pokud balená káva má tyto vlastnosti, je ideální ku cestě ke spotřebiteli.

 


SKLADOVÁNÍ

Skladování pražené kávy má veliký vliv na kvalitu. Můžete si tím kávu i sebelépe vyrobenou nechat zestárnout během pár dnů. Předně, kvalitu a chuť z velké části dělají oleje, které sou obsaženy v čerstvě upražené kávě. Tudíž je skladováním třeba zabránit jejich úniku. Ideálním prostředím pro skladování kávových zrn je chlad, temno a sucho. Pro dlouhodobé skladování kávy se není třeba bát ani uložení v mrazáku. Nešťastné bývá naopak skladování v kuchyni na polici v čiré skleněné dóze.


MLETÍ

Každá příprava kávy vyžaduje správně pomletou kávu. Dalo by se říci, že čím jemněji, tím lepší. Jenže ne vždy toto pravidlo platí.
Způsoby mletí:

  • Hrubá - hrubě mletou kávu je dobré používat tam, kde různá síta či tlak nedovolí vodě aby dokonale prošla kávou (Preso, Mokavar...)
  • Středně hrubá - takto mletou kávu dáváme do překapávačů, kde by hrubá káva nedala plnohodnotný nápoj a jemná by ucpala filtr
  • Jemná - jemně mletou kávu používáme hlavně v našich končinách na zalévání
  • Velejemná - dalo by se říci až pudr. Tak s touto kávou si za pomoci džezvy můžete připravit některou z arabrkých, tureckých či řeckých káv.

Jen tak pro zajímavost, profesionální mlýnky kávu vlastně ani nemelou, ale řeřou. Mlecí kameny mají ostří obrácené do tvaru nože. Při mletí je také důležitým faktorem chlazení. Káva se totiž velice zahřívá a tak je nutno zabránit jejímu spálení.

Audemars Piguet Replica Best Swiss Audemars Piguet Replica www.replica-watcheshome.com

 

Pokračuj na : BOTANIKA KÁVY    |    PĚSTOVÁNÍ A SBĚR    |    OD UPRAŽENÍ DO ŠÁLKU    |    HISTORIE KÁVY

Aktuality

BURUNDI - Kibingo

Je libo trochu exotiky? Burundi je kvalitní káva, která se vyznačuje plnou chutí s převládajícími tóny sladkých citrusů a někdy i skořice a jemnou, medově - kořenitou dochutí. Vaše smysly potěší i velmi příjemné květinové aroma. Kávovníky se pěstují ve vysoké nadmořské výšce obvykle ve stínu kakaovníků. Pro tropické Burundi ležící na severovýchodním břehu jezera Tanganika je káva hlavním exportním artiklem. Místní farmáři její kvalitě proto věnují velkou pozornost, což dokládá i tato stoprocentní arabika.

Více

REKONSTRUKCE KAFÍRNY 2016

Koncem dubna jsme zahájili rekonstrukci kafírny, kdy v průběhu celkem devíti dnů vznikla zcela nová KAFÍRNA DOGVILL. Oproti původní kafírně je ta nová hezčí, vzdušnější,  pohodlnější a hlavně NEKUŘÁCKÁ.

Více

TRAVEL DRIPPER COFFEE

Už se Vám stalo, že jste si  chtěli dát svoji oblíbenou kávu někde na hotelu, či na cestách?

.... toto řeší náš silikonový cestovní , který nezabere žádné místo v zavazadlech. Dokonce si ho můžete dát jen do kapsy a vyrazit.

Dripper nabízíme ve dvou provedeních: Samotný, či jako kompletní sadu.

Více

MOKA KONVIČKY SMART COOCK

Nabídku kávového nádobí jsme rozšířili o pestrobarevné moka konvičky Smart Coock.
Naleznete je ve dvou velikostech a pěti barvách. Více

Tee & Cofee shop

Tee & Cofee shop nabízí široký výběr z různých druhů čajů a kávy.
Nabízíme také příslušenství a doplňky pro maximální požitek z konzumace zakoupené kávy nebo čaje. V shopu naleznete také literaturu o kávě a čaji.

Vstup

Najdete nás na síti Facebook