BOTANIKA KÁVY

Kávovník je keřem subtropického a tropického podnebného pásma. Je pěstován v Asii, Jižní a Střední Americe, v Africe, Arabském poloostrově a Indonésii, především v hornatých krajinách. Vyžaduje teplé a vlhké podnebí se stálými teplotami mezi 18-22 °C. Rod Coffea zahrnuje kolem 50ti druhů, z nichž pouze kávovník arabský se svými odrůdami a dále kávovník robusta a liberijský se pěstují v průmyslovém měřítku. Jde o původně pralesně vegetující keř. Proto v oblastech se silnými větry či nadměrným osvětlením jsou kávovníkové plantáže chráněny pásy jiných rostlin (banánovníky, kukuřice aj.), čímž se jejich výnos zároveň reguluje. Keříky kávovníku se předpěstují v bavlněných obalech a po dosaženíThere are a lot of new at Basel World 2015.
výšky cca 30 až 50 cm jsou pak vysazovány na plantážích, především na slabě kyselých, hlinitých pískách. Kvetou bílými voňavými a jasmínu podobnými květy, jež se rychle mění v zárodky plodů.

Kávu dělíme na několik druhů, uvedu jen některé:

 KÁVOVNÍK ARABSKÝ (coffea arabica linné)

 • BOURBON - coffea arabica var. bourbon
 • MARAGOGIPE - coffea arabica var. maragogipe Froehner
 • MOCCA - coffea arabica var. mocca Cramer
 • AMARELLA - coffea arabica var. amarella Froehner
 • MURTA - coffea arabica var. murta Lal.
 • ANGUSTIFOLIA - coffea arabica var. angustifolia Miguel ex Froehner
 • LAURINA - coffea arabica var. laurina Hort.

KÁVOVNÍK LIBERSKÝ (coffea liberica Hiern)

KÁVOVNÍK EXCELSO (coffea liberica Hiern)

 • ABEOCUTA - coffea excelsa var. abeocuta
 • ARNOLDIANA - coffea excelsa var. arnoldiana de Wildeman

KÁVOVNÍK CANEPHORA - ROBUSTA - (coffea canephora Pierre ex Froehner)

 • LAURENTY - coffea canephora var. Laurentii
 • QUILLOU - coffea canephora var. Quillou

KÁVOVNÍK SNENOPHYLA - (coffea stenophylla G. Don.)

KÁVOVNÍK AFFINIS - (coffea affinis de Wildeman)

KÁVOVNÍK CONGENSIS - (coffea congensis Froehner)

 

Arabica - kávovník arabský Arabica - kávovník arabský: Dorůstá výšky 3 m a za příznivých podmínek dává první plody 3 roky po vysazení, přičemž přiměřené výnosy lze očekávat od 6 roku po výsadbě. Úrodu pak poskytuje 25-35 let podle odrůdy a půdně klimatických podmínek. Keř se většinou pěstuje ve výškách od 1000 m do 1800 m. Ačkoli cca 75% světové produkce kávy jsou typy arabica, pouze jedna pětina z vypěstovaného množství jsou velmi kvalitní zrna (v 1 kg je cca 2200 větších semen). Ostatní úroda vykazuje určité vady zrna a spadá do nižších tříd. Jednotlivé odrůdy kávovníku arabského jsou pěstovány v různých produkčních oblastech s přihlédnutím k pěstitelským a historickým podmínkám a liší se především vzrůstem keře a tvarem jeho listů a květů. Rovněž barva, velikost a tvar kávových bobulí jeví určitou variabilitu.

Robusta - kávovník canephora: Poskytuje první úrodu již 2 roky po vysazení a plody uzrávají průběžně po celý rok. Je značně odolný proti nižším teplotám a nemocím, postihující kávovníkové plantáže. Pěstuje se ve výškách 500 až 900 m. Sklízená kávová zrna nedosahují kvality arabiky a jsou menší (v 1 kg je cca 3300 semen). Obsahují 2-3 násobné množství kofeinu oproti kávovníku arabskému. V některých zemích, zejména v Africe a jihovýchodní Asii, se jejímu pěstování dává přednost pro jeho menší nároky na jakost půdy a vyšší úrodnost. Vysazuje se i na dřívější plantáže arabiky, které byly poničeny chorobou či mrazem. V současné době představuje sklizeň této kávy cca 25% světové produkce a její podíl se stále zvyšuje.

Kávovník liberijský: pěstuje se v nevýznamném měřítku a jeho velká, nahořklá zrna se používají téměř výhradně do směsí.

Luxury Replica Watches Best Replica Watches Cheap Patek Philippe Replica Cheap Replica Watches

 

Pokračuj na : BOTANIKA KÁVY    |    PĚSTOVÁNÍ A SBĚR    |    OD UPRAŽENÍ DO ŠÁLKU    |    HISTORIE KÁVY

Aktuality

BURUNDI - Kibingo

Je libo trochu exotiky? Burundi je kvalitní káva, která se vyznačuje plnou chutí s převládajícími tóny sladkých citrusů a někdy i skořice a jemnou, medově - kořenitou dochutí. Vaše smysly potěší i velmi příjemné květinové aroma. Kávovníky se pěstují ve vysoké nadmořské výšce,cheap rolex replica obvykle ve stínu kakaovníků. Pro tropické Burundi ležící na severovýchodním břehu jezera Tanganika je káva hlavním exportním artiklem. Místní Breitling Replica Watchesfarmáři její kvalitě proto věnují velkou pozornost, což dokládá i tato stoprocentní arabika.
luxury replica watches

Více

REKONSTRUKCE KAFÍRNY 2016

Koncem dubna jsme zahájili cartier replica watches rekonstrukci kafírny, kdy v průběhu celkem devíti dnů vznikla zcela nová KAFÍRNA DOGVILL. Oproti původní breitling replica kafírně je ta nová hezčí, vzdušnější, patek philippe replica uk pohodlnější a hlavně NEKUŘÁCKÁ.

Více

TRAVEL DRIPPER COFFEE

Už se Vám stalo, že jste si cheap replica watches chtěli dát svoji oblíbenou kávu někde na hotelu, či na cestách?

.... toto řeší náš silikonový cestovní Audemars Piguet Replica , který nezabere žádné místo v zavazadlech. Dokonce si ho můžete dát jen do kapsy a vyrazit.

Dripper nabízíme ve dvou provedeních: Samotný, či jako kompletní sadu.

Více

MOKA KONVIČKY SMART COOCK

Nabídku kávového nádobí jsme rozšířili o pestrobarevné moka konvičky Smart Coock.
Naleznete je ve dvou velikostech a pěti barvách. 

kuvarsit replica watch

Více

Tee & Cofee shop

Tee & Cofee shop nabízí široký výběr z různých druhů čajů a kávy.
Nabízíme také příslušenství a doplňky pro maximální požitek z konzumace zakoupené kávy nebo čaje. V shopu naleznete také literaturu o kávě a čaji.

Vstup

Najdete nás na síti Facebook