Univerzita kávy chce šířit kávovou kulturu v Česku

12.05.2009 - Propagovat kulturu pití espressa a dalších kávových nápojů v České republice si klade za cíl Univerzita kávy, kterou v Praze otevřela společnost illy. Posluchači tam mohou získat znalosti o historii, pěstování, zpracování, přípravě kávy i o nových trendech v oblasti kávové kultury. Vzdělávat se mohou profesionálové, ale také všichni milovníci kávy, kterým záleží na její kvalitě."Smyslem vzniku univerzity je vzdělávání v oblasti kultury kávy.

Univerzita kávy chce šířit kávovou kulturu v Česku Cílem je podávat perfektní kávu, ať je to espresso, cappuccino, nebo jakýkoli kreativní drink," řekl lektor Jiří Jandák.
Podle něj mají Češi ke kávě velmi pozitivní vztah. "Poslední léta ukazují, že tíhnou zejména k italské kávové kultuře, zatímco americkou nebo německou příliš nepřijímají. Chceme jim pomoci v tomto vzdělávání a probudit v nich lásku ke kávě," dodal. Kvalitní kávu si prý Češi vybírají zejména podle značek. "Češi mají značky rádi. Pokud se osvědčí, rádi ji vyhledávají," uvedl Jandák. Zároveň dodal, že se kultura pití kávy v Česku zlepšuje. "Před 20 lety žádná kávová kultura (v Česku) nebyla. Pil se maximálně takzvaný turek. Je to velký skok," uvedl.
Zájemci o poznávání kávové kultury se mimo jiné dozvědí, že k přípravě sedmi gramů kvalitního espressa je potřeba 50 kávových zrnek. Jedno špatné ovšem může celý výsledek pokazit. Výrobci tak musejí pečlivě dbát na výběr suroviny a její zpracování. Zrnka špičkové kvality tak projdou mnohonásobnouThere are a lot of new http://www.rolexreplicaforums.com/Lamborghini Replica Watchesreplica watchesreplica watchesreplica watches forum at Basel World 2015.
kontrolou, která zahrnuje ruční odběr a náročné smyslové testy. Konečný výsledek ovšem prý ze 70 procent záleží na člověku, který nápoj připravuje.
"Káva je velmi živá, mění se a musíte být neustále ve střehu. Musíte si s ní hrát a ona si hraje s vámi. Je to náročný a jemný produkt. Reaguje na podmínky jako slunce nebo déšť. Připravovat se musí srdcem," řekl ČTK barista Tomáš Komberec.
Dobrý kávový nápoj by podle odborníků měl v současné době nejen lahodit chuti, ale také dalším vjemům. "Při pití kávy se zapojuje několik smyslů. Je to zážitek," tvrdí Petr Mrázek ze společnosti Le Patio International, která se věnuje distribuci kávy.
Populárním trendem v přípravě kávy je tak zejména tazvané latte art, tedy malování mlékem na espressu. Chybou mnoha českých baristů je však prý snaha podávat nápoj ve velkém šálku se spoustou mléčné pěny. "Mezi chyby, kterých se baristé dopouštějí, je odpouštění vody z kávovaru, špatné šlehání mléka, přepalování mléka, opakované používání mléka i zanedbávání hygieny kávových strojů," upozornil Jandák. Dobré cappuccino by podle něj mělo obsahovat malý šálek espressa a mléčnou emulzi nebo krém, který nepění, ale leskne se. K "malování" a zdobení pak může barista použít čokoládu. Českou specialitou je však podle něj často špetka skořice na kopci napěněného mléka, která má zakrýt špatnou kvalitu a chuť espressa.

ČTK 23.3.2009

Archiv aktulit

Aktuality

BURUNDI - Kibingo

Je libo trochu exotiky? Burundi je kvalitní káva, která se vyznačuje plnou chutí s převládajícími tóny sladkých citrusů a někdy i skořice a jemnou, medově - kořenitou dochutí. Vaše smysly potěší i velmi příjemné květinové aroma. Kávovníky se pěstují ve vysoké nadmořské výšce obvykle ve stínu kakaovníků. Pro tropické Burundi ležící na severovýchodním břehu jezera Tanganika je káva hlavním exportním artiklem. Místní farmáři její kvalitě proto věnují velkou pozornost, což dokládá i tato stoprocentní arabika.

Více

REKONSTRUKCE KAFÍRNY 2016

Koncem dubna jsme zahájili rekonstrukci kafírny, kdy v průběhu celkem devíti dnů vznikla zcela nová KAFÍRNA DOGVILL. Oproti původní kafírně je ta nová hezčí, vzdušnější,  pohodlnější a hlavně NEKUŘÁCKÁ.

Více

TRAVEL DRIPPER COFFEE

Už se Vám stalo, že jste si  chtěli dát svoji oblíbenou kávu někde na hotelu, či na cestách?

.... toto řeší náš silikonový cestovní , který nezabere žádné místo v zavazadlech. Dokonce si ho můžete dát jen do kapsy a vyrazit.

Dripper nabízíme ve dvou provedeních: Samotný, či jako kompletní sadu.

Více

MOKA KONVIČKY SMART COOCK

Nabídku kávového nádobí jsme rozšířili o pestrobarevné moka konvičky Smart Coock.
Naleznete je ve dvou velikostech a pěti barvách. Více

Tee & Cofee shop

Tee & Cofee shop nabízí široký výběr z různých druhů čajů a kávy.
Nabízíme také příslušenství a doplňky pro maximální požitek z konzumace zakoupené kávy nebo čaje. V shopu naleznete také literaturu o kávě a čaji.

Vstup

Najdete nás na síti Facebook